Web site bir ihtiyaç mı?

Şeffaf bir yapı ortaya koymaya çalıştığımız için açık bir şekilde belirtiyoruz :

Web site, bugünün Türkiye’sinin bir ürünü değildir! Açık ve net. Çünkü hala birçok insan web siteye uzaydan gelen bir yabancı gözü ile bakmaktadır. Bu ifadenin de en büyük ispatı budur. Fakat bugünün ürünü olamaması, insanların web site almayacağı anlamı taşımaz. Burada sizin ticari zekanız ve girişimci yapınız ön plana çıkmaktadır.

Lütfen tüm samimiyetiniz ve vicdanınız ile soruya cevap vermenizi rica ediyoruz:

  • Çevrenizde ve bu hayatta tanıdığınız hiç kimse Facebook kullanmıyor olsa, siz Facebook kullanır mısınız?

Bu sorunun cevabı %97 hayır, %3 zaten Facebook kullanmıyorum şeklinde oluyor.

Devam edelim ve yine aynı samimiyet ile bir soru daha cevaplamanızı rica ediyoruz:

  • Çevrenizde ve bu hayatta tanıdığınız hiç kimse cep telefonu kullanmıyor olsa, siz cep telefonu kullanır mısınız?

Bu sorunun cevabı %100 hayır kullanmazdım şeklinde oluyor.

Fark ettiniz mi?

Şu anda çevrenizde kimse web siteye sahip olmadığı için sizler web site kullanmıyorsunuz. Doğal olarak da bu dönem oluşmaya başladığında sizler de web site sahibi olacaksınız. Mega Holdings bünyesinde insanlar bu bilinci şimdiden kendi çevrelerinde bu oluşturuyorlar.

Bu çok uzak bir zaman değil, şu anda en ufak LTD şirketin Türk Ticaret Kanuna göre web site kullanması gerekiyor. Türkiye’de NTV’nin haberine göre yedi yüz bin şirketin web sitesi yok! 2013 yılı içerisinde bu şirketler yasa gereğince mecburi olarak web site açmak zorundalar. Fark ettiyseniz dolaylı olarak devlette bu bilincin oluşmasına katkıda bulunuyor.

Tüm şirketler web siteye sahip olduğunda bu yasa KOBİ(Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler) için geçerli olacak. Doğal olarak da en ufak bir işletme bile yasalar gereğince web site sahibi olacak. Bundan beş yıl öncesine kadar kurumsal ya da bireysel şirketlerin hepsi çalışanlarına cep telefonu ile ulaşıyorlardı. Günümüzde ise bu iletişimin yerini e-mail aldı. Çünkü şirketler bunu kullandı daha basit ve çok daha hızlı olduğunu fark etti ve çalışanlarından talep ettiler.
Birkaç yıl içerisinde şirketler web site kullanarak, bunun önemini anladıklarında bunu çalışanlarında talep edecektir. Bunu görmek için büyük bir vizyona sahip olmaya gerek yok bu belirli bir şeydir.

Yazının başında bahsetmiş olduğumuz girişimcilik kısmına gelecek olursak;

Girişimci:

Bugün yaptığı işle yarın para kazanan insandır! Yani web sitesi bugünün Türkiye’si için geçerli olmasa bile yarın herkesin ihtiyacı olacak bir üründür ve bunu bugün alarak web site bilincini oluşturarak bu ürün ile gelir elde etmek her girişimcinin kaçırmayacağı bir fırsat olarak nitelendirilebilir.

Bu sektörün gelişimini özetleyen bir sözü paylaşarak yazıyı tamamlamak en güzeli. Bill Clinton Amerika başkanı olduğu dönemde bir konuşmasında;“ Ben Beyaz Saray’a çıktığımda Pentegon’da bulunan fizikçiler web site ile ne yapacaklarını, web sitenin ne işe yarayacağını düşünüyor ve tartışıyorlardı. Şu anda ise benim kedimin bile bir web sitesi var! “
Görüldüğü gibi Amerika bu süreci atlatmış durumda, Japonya’da insanlar kişisel ve kurumsal web sitenin önemini fark etmiş durumda. Türkiye için ise bu bilinç ciddi bir şekilde oluşmaya başladı.

Bu sebepler ile internet ortamında, kendinin bile niçin bu dünyada var olduğunu bilmeyen kişilerin, web site gereksiz şeklinde yazdığı yazılara itibar etmek yerine aklıselim bir şekilde düşünüp kararınızı vermenizi sizden bekliyoruz. Unutmayın o kişiler de kendi seslerini birer web site aracılığı ile duyuruyorlar! Bu bile başlı başına bir ironi aslında.

Sizin başarınıza

Leave a comment

Sosyal Bookmarks

Twitter

Geleceği görebilen kişi vizyoner kişidir.

Contact

  • Telefon : +90 544 299 20 79
  • Email : info[at]ridvandereli.com
İLETİŞİM