Mega Holding, Mega Holdings, Neden Mega Holdings, Mega Holdings nedir?

Umre İbadetimiz

Written by admin on May 10th, 2014. Posted in Uncategorized

Umre‘nin kelime manası itibarı ile ziyaret demektir.

Istılahta ise yani fakihlerin nazarında Kabe-i Muazzamayı tavaftan ve Safa ile Merve denilen iki mevki arasında say etmekten ibarettir, ki bunu için haccın tam aksine muayyaen yani belirli bir vakti zamanı yoktur. Senenin her mevsiminde yapılabilir. Yalnız Arefe günü ile Kurban bayramının dört gününde yapılması mekruhtur. Ramazanı Şerifte yapılması ise menduptur.

Bu bilgi üzerine bizde nisan ayının ortalarında umremizi yapmak için niyetlendik ve hazırlıklarımızı tamamladık.

umre hazırlıkları, ihram ve şalvar aldık.

umre hazırlıkları, ihram ve şalvar aldık.

 

AYET-İ KERİME

Cenabı Hak(c.c) umrenin meşruiyetini Kuran ve Sünnette sabit kılıp yüce kitabımız Kur-an‘da Bakara suresi 158.ayetinde mealen şöyle buyurmuştur:
Safa ile Merve Allahın nişanlarındandır. Kim evi(Kabeyi) hacceder, yada ömre yaparsa onları tavaf etmesinde kendisine bir günah yoktur.”buyurmuştur.
Yine Bakara suresi 196.ayeti kerimesinde mealen şöyle:
“Allah için haccı ve ömreyi tamamlayın.” buyurmaktadır.

HADİS-İ ŞERİF
Peygamber Efendimiz(s.a.v) şöyle buyurmaktadır: ”Kim kabrimi ziyaret ederse onun için şefaatim vacip olur.” demiştir.
Diğer bir hadiste ise şöyle buyurmuştur: ”Ölümümden sonra kim beni ziyaret ederse aynen hayatta iken ziyaret etmiş gibidir.” demiştir.
Peygamberimiz(s.a.v) umre ile ilgili olarak başka bir hadiste ise şöyle demiştir: ”Ramazanda yapılan umre hacca eşittir.Yahut benimle beraber haccetmiş gibidir.” buyurmuştur.

 

Mescidi Nebevi, Medine

Mescidi Nebevi, Medine

 

 

İlk olarak Medineyi Münevvereye gittik ve orada peygamber efendimizin kabrini ziyaret ettik.  Burada 3 gün boyunca ibadetimizi yaptık ve cuma namazını Mescidi Nebevi de 500.000 kişiyle kıldık.

 

MESCİD-İ NEBEVÎ

Peygamber efendimiz hicret ettikten sonra ilk olarak Mescid-i Kuba’yı daha sonra da Mescid-i Nebevî’yi inşâ ettiler. Mescid-i Nebevî yapılırken bizzat çalıştılar.

 

Daha sonra umremizin ikinci kısmını tamamlamak için Mekke şehrine gittik. Burada Kabe ve Mescidi Haram ziyaretlerimizi yaptık.

 

Mescidi Haram

Mescidi Haram

 

 

MESCİD-İ HARAM

Mekke’de Kâbe’nin de içinde bulunduğu alanı çevreleyen büyük mescide Mescid-i Haram denilmektedir. Hürmetli Mescid anlamına gelen bu ifade Kur’an’da 16 ayette yer almaktadır.

Mescid-i Haram’ın ortasında bulunan Kâbe’nin doğu köşesine işaret taşı olarak farklı renk ve özelliğe sahip olan “Kara Taş” anlamına gelen Hacer-ül Esved yerleştirilmiş ve gümüş bir çerçeveyle çevrilmiştir.

Bu taşın İbrahim Peygamber’den günümüze kadar gelen bir hatıra olduğu kabul edilir. Bu nedenle de tüm Müslümanlar için çok değerlidir.

 

 

 

 

Mekke ve Mescid-i Haram

Mekke ve Mescid-i Haram

 

 

 

Kâbe, İbrahim Peygamber ve İsmail Peygamber’den sonra birçok değişikliklere maruz kalmıştır. Çeşitli dönemlerde kısmen ya da

bütünüyle yeniden inşa edilmiş ve günümüzdeki haline ulaşmıştır. Şu anda Kâbe, Mescid-i Haram ile birlikte toplam 361.000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.
 

 

 

 

Ziyaretlerimizden sonra umre ibadetinin tamamlanması için saçların belli bir kısmının kesilmesi gerekiyormuş ancak tamamen kazıtmak daha faziletliymiş. Bu yüzden ibadetimizin tamamlanması için bende saçlarımı kazıttım ve bu şekilde umremizi tamamlamış olduk. Son olarak fotoğrafı koymadan önce ,

Allah (c.c) umre ziyaretinizi kabul buyursun ve kutsal toprakları gönülden görmek isteyen herkese nasip etsin diyorum.

saçları kazıtmak

saçları kazıtmak, umrenin tamamlanması

 

Sevgilerle,
Rıdvan Dereli

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Comments (1)

Leave a comment

Sosyal Bookmarks

Twitter

Geleceği görebilen kişi vizyoner kişidir.

Contact

  • Telefon : +90 544 299 20 79
  • Email : info[at]ridvandereli.com
İLETİŞİM