Mega Holding, Mega Holdings, Neden Mega Holdings, Mega Holdings nedir?

Dinlemek ve Anlamak

Written by admin on April 15th, 2016. Posted in Uncategorized

Dostlar bu zamana kadar empatiyle alakalı şeyler üzerine konuştuk. Hatta bunun üzerine eğitimlerde verdiniz. Özellikle 1-1 görüşme yaptığınız zaman da eğer uygularsanız daha fazla etkinizin arttığını sizlerde göreceksiniz. Bir çoğu destekçilerim tarafından bana uygulanmış ve başarı ile sonuçlanmıştır. Bende uygulamaya daha fazla özen göstereceğim. Dinlemek ve anlamak üzerine kısa yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

İnsanın en büyük açlıklarından birkaçı anlaşılmak, sevilmek ve saygı duyulmaktır. Ancak içinde yaşadığımız şu hızlı akan günlerde, bir çok insanın dinlenmenin diğer kişinin konuşmasını bitirmesini beklemekten öte bir şey olmadığını sanmaktadır. Daha da kötüsü, karşımızdaki kişi konuşmasını sürdürürken zamanımızı genellikle onun ne dediğini anlamak yerine, vereceğimiz karşılığı belirlemeye çalışarak kullanıyoruz.
Karşımızdaki insanın söylediklerini anlamaya zaman ayırmak, onun sözlerine ve o kişiye değer verdiğiniz anlamına gelir. Konuşmayı yapan insanın gözlerinden bakmaya ve dünyayı onun gözlerinden görmeye çalışmaya başladığınızda onunla güçlü bir bağ kurar ve gerçek güvene dayalı hiç bitmeyecek bir işi geliştirirsiniz.
İki kulağımız ve bir ağzımız olmasının bir sebebi vardır: Konuştuğumuzun iki katı kadar dinlemek. Ayrıca daha iyi bir dinleyici olma nezaketini göstermenin başka bir avantajı daha vardır: Konuşmayı yapan siz olmadığınız için, sadece konuştuğunuz da gözden kaçırdınız bilgileri elde etme ve öğrenme işini siz yaparsınız.
Dinleme sanatında daha iyi olmanız için size birkaç pratik tavsiye:
-Eğer konuşan sizsiniz ve sohbet ettiğiniz kişi son 60 saniyedir hiçbir şey söylemediyse, dikkatini size vermiyor olabilir; bu nedenle bu kadar çok konuşmayı kesmenin zamanı gelmiş demektir.
-Karşınızdaki insanın sözünü kesme dürtünüze direnin. Tam yapacakken kendinize hakim olun ve karşıdaki kişinin söylediklerini biraz daha dikkatinizi vermeye çalışın.
-Eğer mümkünse notlar alın. Karşınızdakine, bir defter çıkarıp onun sözlerini not etmek kadar, anlattıklarından bir şey öğrenmek istediğinizi gösteren az şey vardır.
-Karşınızdaki insanın konuşmasını bitirdiğinde derhal kendi düşüncenizle karşılık vermek yerine duyduklarınızı kısaca bir düşünün. ‘Sizi anladığından emin olmak için soruyorum, şöyle mi demek istiyorsunuz?’ demek ve bunu tam bir içtenlikle yapmak günlük yaşantınızda ilişki içinde olduğunuz insanlarla daha yakın ilişkiler kurmanızı sağlayacaktır.

Tags: , , , , , ,

Trackback from your site.

Leave a comment

Sosyal Bookmarks

Twitter

Geleceği görebilen kişi vizyoner kişidir.

Contact

  • Telefon : +90 544 299 20 79
  • Email : info[at]ridvandereli.com
İLETİŞİM